Robot teknolojilerinde çığır açan yenilik: Uçan yılanlar!


Robot teknolojilerinde çığır açan yenilik: Uçan yılanlar!

Araştırmacılar, bulgularının kayma hareketi anlayışımızı geliştireceğini ve gelecekteki havadaki yılan robotları için daha etkili bir tasarımla sonuçlanacağını tahmin ediyorlar.

Virginia Üniversitesi ve Virginia Tech’ten bir araştırma ekibi, ağaçların tepesinden yere inerken yan yana dalgalanan (veya genişleyen) uçan yılanların asansör üretim mekanizmasını araştırdı.

Bu eşsiz özellik, uçan yılanların avcılardan kaçınmalarına veya 15 metrelik bir kuleden 25 metreye kadar uzun mesafeler için hızlı ve etkili bir şekilde süzülmelerine olanak tanıyor.

Araştırmacılar, dalgalanmaların nasıl kaldırma sağladığını açıklamak için hesaplamalı bir model oluşturmak için uçan yılanların yüksek hızlı görüntülerinden elde edilen verileri kullandılar. Bu model için çok önemli olan, yılanın vücudunun genişletilmiş bir frizbi veya uçan diske benzeyen enine kesit şekliydi.

Araştırmacılar, keşiflerinin sonunda tasarımcıların bu uçma yeteneğine sahip yılan robotlarını daha etkili bir şekilde üretmelerine yardımcı olabileceğini umuyorlar.Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*