Yoğun saldırıların ardından Gazze’nin dünya ile bağlantısı kesildiGazze, İsrail’in yoğun hava saldırısı altında. İsrail ordusu, savaşın başından bu yana, en şiddetli hava saldırısını gerçekleştirdi. Saldırılarla, Gazze’de ağır tahribat ve can kayıplarının ardından, iletişim hatları da kesildi. Gece gündüz bombalanan kentte alt yapının vurulması sonucu, tüm telefon ve internet hizmetleri sona erdi.

Hamas, Gazze’de iletişimin kesilmesi üzerine açıklama yaptı. “Bu, katliamların artacağının habercisi” dedi.

Yoğun saldırıların ardından Gazzenin dünya ile bağlantısı kesildi

İsrail ise saldırılarda yine hastane çevrelerini hedef aldı. Şiddetli bombardımanda Şifa ve Endonezya Hastanelerinin yakını ile bir mülteci kampı vuruldu. Kampta çok sayıda ölü ve yaralı var.

İsrail ordusu, obüs saldırılarıyla Gazze’nin kuzeyini de hedef aldı. Vurulan yerler arasında evleri yıkıldığı için yüzlerce Gazzelinin sığındığı bir cami de vardı. Saldırıda cami çöktü.

İsrail savunma kuvvetleri, Gazze’yi denizden de vurdu. Ordu, gemilerden ateşlenen roketlerle Gazze’nin vurulduğunu gösteren görüntüleri paylaştı.

Gazze’de ise halk hem saldırılardan korunmaya hem ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. En büyük ihtiyaçlardan biri de içme suyu.

Yoğun saldırıların ardından Gazzenin dünya ile bağlantısı kesildi

İsrail saldırılarında Gazze’de can kaybı 8 bine yaklaştı. Hayatını kaybedenler arasında çok sayıda hamile kadın da var. Birçok hastanede, ölen annesinin karnından ameliyatla alınan ve hayata tutunan bebekler tedavi görüyor. Ancak onları hayatta tutmak için ekipman ve malzeme yetersiz.

Gazze’de, savaş başladıktan sonra bebeğini dünyaya getirenler için de şartlar zor. Saldırılarda doğum yapan bir kadın, “Bebeğim 7 gün önce saldırılar sırasında dünyaya geldi. Su ve yiyecek yok. Ve hatta sığınacak bir yerimiz bile yok” sözleriyle yaşadıkları zorlukları anlattı.

Yoğun saldırıların ardından Gazzenin dünya ile bağlantısı kesildi

Hastanelerde de durum içler acısı. Sağlık çalışanları her gün yüzlerce yaralı ve ölü ile karşılaşıyor. Ailelerini bırakıp yaralıları tedavi için çaba gösteren doktor ve hemşireler sık sık yakınlarının acı haberini de alıyor.

10 yaşındaki Hamza da İsrail bombardımanı sırasında evindeydi. Patlama sonrası taşların arasından çıkarıldı. Ancak ailesinden 6 kişi saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıda, annesi, kardeşi ve ailesinden 4 kişiyi kaybeden Hamza’nın tek dileği savaşın sona ermesi. “Yeniden evime dönmek ve arkadaşlarımla oynamak istiyorum.”

Yoğun saldırıların ardından Gazzenin dünya ile bağlantısı kesildi

Gazzeliler ise İsrail’in dur durak bilmeyen saldırılarına karşın evlerini terk etmek istemiyor.

Yiyecek sıkıntısı yüzünden, çoğu Gazzeli kadın da kendi başının çaresine bakmak zorunda. Bazı kadınlar, topladıkları kağıtlarla ateş yakarak ekmek pişiriyor.

İsrail ise Hamas’ın Gazze’deki hastaneleri “kalkan” olarak kullandığını ileri sürdü. Binlerce yaralının tedavi edildiği Şifa Hastanesi’ni hedef gösterdi. Ardından da sivillerin Gazze’nin güneyine gitmelerini istedi. Bu açıklama, “evleri yıkılan binlerce Gazzelinin sığındığı hastaneler yeniden mi vurulacak?” sorusunu akıllara getirdi.

Yoğun saldırıların ardından Gazzenin dünya ile bağlantısı kesildi

Hamas ise rehinelerle ilgili yeni açıklama yayınladı. Bir Rus gazetesine göre Hamas yetkilisi, ateşkes sağlanana kadar rehinelerin serbest bırakılmayacağını açıkladı. Üst düzey bir Hamaslı da İsrail’in kara harekatına karşı hazır olduklarını belirtti.

İsrail Ordu Sözcüsü ise kara kuvvetlerinin operasyonları genişleteceğini duyurdu. Gazze sınırındaki askeri yığınak da büyüdü. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı, “kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak” dedi.

İsrail ordusu, bombardımanda Hamas’a ait 150 yeraltı hedefini vurduğunu açıkladı. Ordu Sözcüsü, üst düzey bir Hamas komutanının öldürüldüğünü de açıkladı.

Hamas güçleri de İsrail’e roket saldırıları düzenledi. Füzeler, Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi tarafından imha edildi.

Yoğun saldırıların ardından Gazzenin dünya ile bağlantısı kesildi

İsrail, Hamas’ın roket saldırılarının yoğunlaştığı şehirlerden Aşkelon’da tedbir almaya başladı. Polis Merkezi, olası bir saldırıya karşı gönüllülere silah dağıttı. Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesi için uluslararası çabalar da sürüyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “Gazze’de kalıcı insani ateşkes” yapılmasına ilişkin karar tasarısı kabul edildi. Filistin yönetimi de dünya ülkelerinin bu karara uyarak, İsrail’i ateşkes ilan etmeye zorlamasını istedi.Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*