Uzman isim yanıtladı: Çin’deki Covid dalgası yeni bir mutasyona neden olabilir mi?

[ad_1]

Uzman isim yanıtladı: Çin'deki Covid dalgası yeni bir mutasyona neden olabilir mi?

Çin uzun bir süre boyunca sürdürdüğü katı “Sıfır-Covid” politikasında esnemeye giderken, yeni mutasyon endişeleri dile getirilmeye başlandı.

Bilim insanları, Çin’deki gelişmelerin ve bağışıklık oranı düşüklüğünün, yeni bir mutasyona neden olup olmayacağı konusunda henüz net bir fikre sahip değil ancak olası bir varyanta karşı endişeleri sürüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, “Çok büyük bir nüfusu bulunan Çin’de bağışlık sınırlı” diyerek bu durumun yeni bir varyantın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilme ihtimali söyledi.

ABD'de sıcaklıklar -45'e kadar geriledi

ABD’de sıcaklıklar -45’e kadar geriledi

Dr. Ray, “Büyük enfeksiyon dalgaları gördüğümüzde, bunu genellikle yeni varyantlar izler” açıklamasını yaptı.

AP’de yer alan habere göre, bilim insanları yeni mutasyonun şu anda dolaşan Omicron varyantı, suşların bir kombinasyonu ya da tamamen farklı bir varyant olabileceğini söyledi.

Uzman isim Çin’deki gibi kısmi bağışıklığa sahip nüfusların, virüsün değişime uğraması için özel bir baskı oluşturduğunu söyledi. Ray virüsü, “sahip olduğunuz becerilerden kaçmayı öğrenen ve bunları aşmak için uyum sağlayan” bir boksöre benzetti.

Ray, “Dünyanın birçok yerinde son altı ila 12 ayda deneyimlediğimiz esnemenin çoğu, virüste değişiklik olduğunu için değil, aşılama veya enfeksiyon yoluyla elde edilmiş bağışıklıktan kaynaklanıyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’de artan Covid vakaları nedeniyle, hastanelerin dolmaya başladığını açıklamıştı.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da haftalık basın toplantısında Çin’de yaşananlardan “çok kaygı duyduğunu” söyledi.

 

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*