Ürdün Kraliçesi’nden Gazze tepkisiÜrdün Kraliçesi Rania El Abdullah, her ne kadar Hamas’ın saldırısını eleştirse de İsrail’in bir “kıyım yaptığını” ifade etti. “Ateşkesin Hamas’ın yararına olacağını iddia etmek, sivil ölümlerini meşrulaştırmaktır” dedi. “Bugüne kadar olanlar, İsrail’in sistematik saldırılarının bir sonucudur” açıklaması yaptı.

Abdullah, “Ateşkes için toplu bir çağrı yapılmalı. Ateşkese karşı olan bazı kişilerin, ateşkesin Hamas’a yarayacağını iddia ettiğini biliyorum. Bu, binlerce sivilin ölümünü onaylayan ve haklı çıkaran bir yorumdur. Eğer Hamas’ın tamamını ortadan kaldırmayı başarırsanız, bu çatışmanın temel nedeni yasadışı bir işgaldir. %70’i kadın ve çocuklardan oluşan 10.000’den fazla kişinin öldürülmesiyle ilgilenin. İsraillilerin vatandaşlarını korumaya çalıştıklarını iddia etmeleri dürüstçe değil, kişinin zekasına hakarettir. Rutin insan hakları ihlalleri, yasadışı yerleşimler, BM kararlarının ve uluslararası hukukun hiçe sayılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Ürdün Kraliçesinden Gazze tepkisi

Tek gereklilik barış dedi ve ekledi; “Bu yüzden İsrail’in güvenliğini istiyorsa, en kesin yolun barıştan geçtiğini bir kez ve herkes için anlaması gerektiğini düşünüyorum, bilirsiniz, en güçlü ordu veya en yetenekli istihbarat servisleri veya demir kubbe veya ayrım duvarı İsrail’in güvenliğini barış kadar koruyamaz.”

Dünyanın çifte standart uyguladığını ifade etti. “Bir taraf sivil kalkanlar kullansa bile bunların diğer taraf tarafından önemsenmemesi de “bir savaş suçudur” ifadelerini kullandı. “Gazze’de son dört hafta içinde UNICEF’in Gazze’yi çocuklar için mezarlık olarak adlandırdığı Ukrayna savaşının 20 ayından sekiz kat daha fazla çocuk öldürüldü. Dünya, Filistinliler söz konusu olduğunda sonsuza dek uykuda mı?”Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*