Rusya’da şirketlere Batılı hissedarların oylarını ‘dikkate almama’ izni

[ad_1]

Rusya'da şirketlere Batılı hissedarların oylarını 'dikkate almama' izni

Rusya lideri Putin’in imzaladığı ve yıl sonuna kadar geçerli olacak kararnameye göre Rus şirketler, karar alma sürecinde hasım ülkelerin vatandaşlarının oylarını hesaba katmadan salt çoğunluğun görüşüne göre hareket edebilecek.

Enerji, mühendislik ve ticaret şirketlerinin yönetimlerine bu hakkı tanıyan kararnameden yararlanabilmek için ilgili şirketin yaptırımlara maruz kalmış olması, hisse senetlerinin en fazla yüzde 50’sinin hasım ülkelerin vatandaşlarına ait olması ve şirketin 2022 cirosunun 100 milyar rubleyi aşması gerekiyor.

Bilim insanları ilk kez lazer ışınlarıyla yıldırım yönlendirdi

Bilim insanları ilk kez lazer ışınlarıyla yıldırım yönlendirdi

LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

Putin’in imzaladığı kararname ile ‘dost olmayan ülkeler’ listesi resmiyet kazanmıştı. Rusya hükümetinin yayınladığı listede ABD ve tüm AB ülkeleri yer aldı.

Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan da söz konusu listede yer aldı.

Temmuz ayında ise Rus hükümeti basın servisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “hasım ülkeler” listesine yeni ülkelerin eklendiği duyuruldu.

“Listeye Yunanistan, Slovenya, Slovakya, Hırvatistan ve Danimarka ilave edildi” denildi.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*