Guterresten İsrail’e Gazze tepkisi“Gazze’deki durum her geçen saat daha da çaresiz hale geliyor.” İsrail’in 3 haftayı aşkın süredir aralıksız vurduğu Gazze’deki insani drama vurgu yaptı, sorumluluk sahiplerinin harekete geçmesini istedi. “Dünya, insani felaketin gözümüzün önünde yaşanmasına tanıklık ediyor. 2 milyondan fazla insan amansız bombardımana maruz kalırken gidecek güvenli bir yerleri yok, suya, gıdaya ve tıbbi yardımına ulaşamıyorlar. Sorumluluk sahibi herkesi uçurumun kenarından geri adım atmaya çağırıyorum.”

Guterres’ten İsraile Gazze tepkisi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nepal’de konuştu. Hedefinde İsrail vardı. “Gazze’deki durum her geçen saat daha da çaresiz hale geliyor. İsrail’in, uluslararası toplum tarafından desteklenen, kritik derecede ihtiyaç duyulan insani bir duraklama yerine askeri operasyonlarını yoğunlaştırmış olmasından üzüntü duyuyorum. Ölen ve yaralanan sivillerin sayısı kesinlikle kabul edilemez.”

BM Genel Sekreteri bir kez daha ateşkes çağrısında bulundu. “Derhal insani ateşkes sağlanması, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılayacak ölçekte sürekli insani yardım sağlanması yönündeki çağrımı yineliyorum.”Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*