Filistinli siyasetçi Taqz CNN TÜRK’teZeynep Özipekçi: Dünya Gazze’de ciddi bir katliamla karşı karşıya, bize oradaki durumu anlatır mısınız?

Akel Taqz: Takip ettiğiniz gibi bu 2-3 haftalık çatışma döneminde Gazze’de masum insanlara karşı İsrail her türlü silahı kullanıyor buna beyaz fosfor bombası da dahil. Ne yazık ki bu katliamlar, Batı’nın desteğiyle yapılıyor. İlk sırada da ABD ve AB var. Her türlü silahla İsrail’i destekliyorlar. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun ateşkes kararına rağmen, bu kararları reddediyorlar. İsrail bu suça devam ediyor ve edecek yalnızca şimdi değil, İsrail 75 yıllık ömrünü Filistinlilere ve çevredeki Arap ülkelerine karşı savaşlar ve katliamlarla geçirdi. Özellikle de Filistin halkına karşı. İsrail, Filistin topraklarının tamamını işgal ediyor. Bu nedenle Filistinliler haklarını savunuyorlar ve işgale karşı duruyorlar. İstediğimiz, 4 Haziran 1967’dek sınırlarımıza dönerek Doğu Kudüs merkezi olan bir Filistin kurmak. İsrail her türlü çözümü reddederek işgale devam etmek için uğraşıyor ve Filistin halkını yönetmek istiyor. Bunun için tüm uluslararası çözümlere karşı çıkıyor. Ne uluslararası hukuku ne diğer insan haklarını ne uluslararası suçları önemsemiyor. Bu politikası da tüm batı ülkelerinin desteğiyle oluyor. Onlar, Hamas’ın DEAŞ gibi terörist olduğunu göstermek istiyorlar. Bu doğru değil, bu bir yalan. Hamas ve diğer Filistinli örgütler, Filistin özgürlük hareketinin bir temsilcisi. Bu işgal sona ermezse Ortadoğu’da asla barış olmayacak. Bizim inandığımız İsrail’in şu anda işlediği suç tüm Ortadoğu’yu etkileyecek. Eğer saldırıları durmazsa başka aktörler de devreye girecek daha da büyük çatışmalar olacak başka aktörler de işin içine girecek. Ve bölge genel bir savaşa girecek. İsrail, ABD, İngiltere ve AB’nin tek ilgilendiği kendi çıkarları, Ortadoğu’daki kendi petrol ve gaz boruları. Onlar insanlara asla değer vermiyorlar.

Zeynep Özipekçi: Sayın Taqz siz bir süredir Filistin devleti için mücadele ettiğinizi ifade ettiniz. Bu yönetim nasıl ve ne zaman mümkün olabilir? Bu yönetim nasıl bir yönetim olur?

Akel Taqz: Çözüm, 1967’deki Filistin sınırlarına dönmektir. Doğu Kudüs bu devletin başkenti olmalıdır. Gazze ve Batı Şeria’yı da kapsamalıdır. Filistin halkı herhangi bir taraftan kontrol edilmemeli ve herhangi şekilde Filistinlilere ne yapmaları gerektiği söylenmemelidir.

Filistinli siyasetçi Taqz CNN TÜRKte

Zeynep Özipekçi: Peki böyle bir devlet ne zaman mümkün olabilir?

Akel Taqz: O devlet yarın kurulabilir. Tabi eğer İsrail ve uluslararası toplum ve ABD barışa inanırsa ancak ne yazık ki onlar barışa inanmıyorlar. ABD BM’nin her türlü kararını yok sayıyor. Filistin hakkında onlarca çözüm yok sayıldı. Eğer yok saymasalardı bu devlet çok kolay kurulabilirdi. İsrail 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarından geri çekilmeli ve Doğu Kudüs, Gazze, Batı Şeria’da Filistin devleti kurulmalıdır. Arap topraklarındaki 67’de işgal ettiği, Suriye’nin Gulan’ından ve Liberot’tan da çekilmeli. Batı Şeria’ya bıraktıklarında bu iş çok kolay olacak. Ama ABD son 50 yıldır belki de daha uzun süredir İsrail’in işgalini desteklemeyi sürdürüyor.

Zeynep Özipekçi: Sizce Gazze’de tutulanlar evlerine dönebilirler mi?

Akel Taqz: Eğer İsrail, Filistinli mahkumları bırakırsa herkes evine döner. Biliyorsunuz, İsrail binlerce Filistinliyi hapishanelerde tutuyor. Binlercesi hiçbir suçlama altında değil. Bu nedenle tüm rehineler bu değişim yapıldığında evine döner. Tüm Gazze’de hapishanede tutulanlar evlerine dönerler. Bu değişim olmadan onların evlerine dönmesi imkansız.

Zeynep Özipekçi: Sayın Takz tüm sorularımı yanıtladınız çok teşekkür ediyorum, eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Akel Taqz: Filistinliler savaşmaya devam edecekler. Tüm dünya halklarına özellikle de Türkiye’de Filistinlilerin haklarını savunan herkese çok teşekkür ederim.Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*